Hakkımda

Fatih Mehmet DEMİR

1. Hakkımda Sayfası Açın!

İlk adımın bu olması şaşırtıcı gelebilir ancak birçoğumuzun hala bir hakkımda sayfası bulunmuyor. Unutmayın, “en kötü hakkımda sayfası hiç olmayan hakkımda sayfasıdır”.

Kişisel ya da profesyonel web sitenizi açtıktan sonra yapmanız gereken ilk iş hakkımda sayfanızı düzenlemek olmalı. Eğer o sayfa “yapım aşamasında” notuyla sitenizde yer alıyorsa, sitenizi de kapatıverin gitsin.

Daha karşınızdakiyle tanışmadan ona aklınızdan geçenleri anlatmak ya da sizi tanımak isteyen birine kafanızı çevirmek (“yapım aşamasındayım”) ne kadar kabaysa, “yapım aşamasında” notu yayınlamak ya da hakkımda sayfası bulundurmamak da o kadar kabadır.

2. Düzenleyin!

Bir dakikadan uzun videoların izlenmediği ve uzun yazıların “özet geç” diyerek savuşturulduğu bir dönemde içeriği evrensel fayda sağlamayan bir sayfanın amaca yönelik ve nokta atışı olması gerekiyor. Paragraflara bölünmemiş ve tek blok halindeki ya da Tolstoy’u kıskandıracak uzunluktaki bir hakkımda içeriği ile sayfanızdan anında çıkılması oranını arttırmış oluyorsunuz.

Andy Warhol’un kemiklerinin her gün zangır zangır titrediği dijital dünyada kendinizi bir çeşit celebrity zannediyor olabilirsiniz ama acı haber şu ki, muhtemelen değilsiniz. O yüzden kısaca ve düzenli bir şekilde karşınızdaki kişinin sizin hakkında öğrenmesi gereken ne varsa yalnızca onlardan bahsedin. Eğer hala doğdunuz evden ve geçirdiğiniz ilk kızamıktan ya da dedenizin size aldığı ilk bisikletten bahsetmek istiyorsanız başka bir sayfa açın ve ilgilenen kişileri oraya yönlendirin (ayrıca o sayfa ne kadar okunacak, ben şahsen epey merak ediyorum).

3. Görsel ekleyin!

Bu görselin sizin suretiniz olması ilk tercih sebebi. Sizin kim olduğunuzu öğrenmek isteyen kişiler yazdıklarınız kadar neye benzediğinizi de merak ediyorlar. Evet, biliyorum dış görünüşüz değil iç güzelliğiniz önemli ama kabul edelim ki herkes muhatap olduğu ya da olacağı kişinin sesini, görüntüsünü ve vücut dilini farkında olmadan zihninde canlandırır. Bu istemsiz davranış eğer iyi bir görselle yönlendirilebilirse arada pozitif bir bağ kurulmasına yol açar.

Ayrıca fotoğrafınızı sayfanıza gelenlerle paylaşmak kendinize güvendiğinizi de gösterir.

Ancak fotoğraf paylaşmak her kişisel ya da profesyonel hakkımda sayfası için elzem değildir. Olsa iyi olur ama şartlar uygun değilse en azından sizi ifade eden bir görsel paylaşabilirsiniz.

4. İletişim bilgileri ekleyin!

Eğer ayrı bir sayfada iletişim kutusu oluşturmadıysanız hakkımda sayfanızda takipçilerin size ulaşabilecekleri yollardan bahsetmelisiniz.

E-posta adresinizden bahsediyorum.

Her gün onlarca, yüzlerce e-posta alıyor olabilirsiniz ama eğer bu kadar popülerseniz böyle bir e-posta kutusuyla mücadele etmek işinizin bir parçası olmalı ve ne yazık ki tanımadığınız kişiden işinize yarayacak bir e-postanın ne zaman geleceği belli olmaz. E-posta adresinize yer vermemek sizi gizemli değil, negatif anlamda ulaşılmaz kılar.

5. Sosyal ağlardaki hesaplarınıza link verin!

Dijital itibarımızı yönetirken kişisel web sitemiz ne kadar önemliyse, sosyal ağlardaki varlığımız da o kadar önemli. Eğer olur da sayfanıza gelen kullanıcı daha öncesinde sizin Twitter’da ne kadar muhteşem, Facebook’ta ne kadar umarsız, Linkedin’de ne kadar profesyonel ve Pinterest’te ise ne kadar kreatif olduğunuza tanık olmadıysa, hakkımda sayfanızdaki gerekli bağlantılar ile yeni takipçiler kazanabilirsiniz.

Aslında yeni takipçiden öte önemsemeniz gereken şey okuyucuyu takipçiye çevirmektir. Bu şekilde ise iletişimin boyutu değişir ve çift taraflı bir bağ kurmak için zemin oluşur.

Ayrıca dijital itibar meselesini düşünürken ne kadar bütünleşik bir yapıya sahip olduğunu unutmayın ve hangi servisi kullanıyorsanız o hesaptan da kişisel web sitenize ve hatta hakkımda sayfanıza link vermeyi unutmayın.

6. Yaptığınız işlerden bahsedin!

Hakkımda sayfanızda kendinizden nasıl bahsetmeniz gerektiği konusunda kafanızda soru işaretleri olabilir. Bu durumda aklınıza getirmeniz gereken ilk şey kullanıcının ya merak ettiği için ya da sizi tanıyarak sizden fayda sağlamak istediği için hakkımda sayfanıza uğramış olmasıdır.

O yüzden de hangi konuda iyiyseniz ya da hangi başarınızın sizi daha iyi ifade ettiğini düşünüyorsanız o konudan bahsedin. Facebook’ta markalar için sayfa mı yönetiyorsanız, örnekler vererek anlatın. Müzik grubunuz mu var, sahne fotoğraflarınıza ve konser kayıtlarınıza linkler verin. Yazar mısınız, o zaman iyi olduğunu düşündüğünüz yazıların bağlantılarını ekleyin.

O sayfaya gelen kişi mümkün olan en verimli şekilde kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı öğrenmeye çalışacak. Ona yardımcı olun, kendinizi onun yerine koyun.

7. Sıkıcı olmayın!

Herkes ne olup bittiğinden bu kadar hızlı haberdar oluyorken klişe olmak maalesef kaçınılmaz bir hal aldı. Klişe olmanın yani başkalarına benzemenin bana göre bir diğer getirisi ise sıkıcı olmak.

Ben sıkıcı ve klişe olan bir hakkımda sayfasını okumaya devam ederim. Neticede o sayfaya girme amacım eğlenmek ya da şaşırmak değil. O sayfaya giriyorum çünkü o kişinin kim olduğunu bilmeye ihtiyacım var. Ama yine de düşünün ki kullanıcı, algıları açık bir şekilde ayağınıza kadar gelmiş ve siz sıkıcı bir sayfayla bu fırsatı değerlendiremiyorsunuz.

Herkes komik ya da eğlenceli olmak zorunda değil. Ama bu yazıyı sonuna kadar okuyan herkes ucundan da olsa orijinal olmak ve farklılığını göstermek zorunda.

Aşağıya yorum olarak kendi “hakkımda” sayfalarınızı eklerseniz yeni örneklerle karşılaşmış oluruz ve arayış içinde olan kullanıcılara da ilham verebiliriz.

Bir cevap yazın